Duyurular Ekim 2014

Image

AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması
Duyurular


23 Ekim 2014 Perşembe
Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi konusunda Komisyon Üyesi Malmström tarafından yapılan açıklama “Türkiye ile AB arasındaki Geri Kabul Anlaşması’nın bugün yürürlüğe girmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Uzun bir süreç neticesinde varılan bu anlaşma, ileriye dönük önemli bir adım teşkil etmektedir. Bu anlaşma sayesinde Taraflardan birisinin topraklarında yasadışı şekilde ikamet eden kişilerin, non-refoulement (geri göndermeme) ilkesi dâhil uluslararası hukuka ve temel haklara tam riayet ederek, ivedilikle geri gönderilmesi mümkün olacaktır. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Türk topraklarından AB’ye gelen düzensiz göç hareketlerinin daha iyi bir şekilde yönetilmesi mümkün olacaktır. Geri Kabul Anlaşması’nın eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması aynı zamanda Türkiye ile Vizesiz Rejime yönelik Yol Haritasında belirlenen ön koşullardan birisini oluşturmaktadır. Bu nedenle, bugün yürürlüğe giren anlaşma vize serbestisi açısından önemli bir ilerleme teşkil etmektedir.”
Image

GMKA VE SERDA İŞBİRLİĞİ İLE SARAYBOSNA’DA YATIRIM İMKANI
Duyurular


20 Ekim 2014 Pazartesi
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Saraybosna Bölgesel Kalkınma Ajansı (SERDA) arasında Bosna ile İlişkileri Geliştirme Vakfı’nın (BİGMEV) katkılarıyla 28 Ağustos 2014 tarihinde protokol imzalanmıştır. Bu kapsamda SERDA ve Bosna İle İlişkileri Geliştirme Vakfı’ndan üst düzey yöneticilerinin yer alacağı heyet Ekim ayı içerisinde Bölgemize çalışma ziyareti gerçekleştirecektir.
Image

2014 KÜRESEL TİCARET KALKINMA HAFTASI
Duyurular


18 Ekim 2014 Cumartesi
Dijital Kodlama ve Takip Birliği’nden alınan broşürde, 2014 Küresel Ticaret Kalkınma Haftası’nın (Global Trade Development Week) Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanlığı himayelerinde, çok sayıda sponsor firma, medya ve kurum ortakları desteği ile 27-29 Ekim 2014 tarihlerinde Dubai’de düzenlenecektir.
Image

TÜRK-ARAP ÜLKELERİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ DESTEĞİ İLE TURABEXPO ORGANİZASYONU
Duyurular


17 Ekim 2014 Cuma
Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneğinin desteği ve Turabexpo Organizasyonu ile Arap ülkelerinden 500 firmadan oluşan Alım Heyetinin katılımıyla 1-4 Aralık 2014 tarihlerinde İzmir Çeşme Sheraton Otel’de Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı; İkili Görüşme, Alım Heyeti Organizasyonu , Gıda Zirvesi düzenlenecektir.
Image

TÜRKİYE 100 PROGRAMI
Duyurular


16 Ekim 2014 Perşembe
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek, söz konusu şirketlerin görünürlüklerini arttırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla, ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi – Türkiye 100’ projesi yürütülmektedir.
Image

5. KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK ÜZERİNE ULUSLARARASI BİLİMSEL KONFERANSI
Duyurular


16 Ekim 2014 Perşembe
İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’ndan alınan yazıda, Mısırlı Koyun ve Keçi Derneği tarafından, ülkedeki koyun ve keçi sektörünü geliştirmek amacıyla, 10-15 Mart 2015 tarihleri arasında, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde “5. Küçükbaş Hayvancılık Üzerine Bilimsel Konferansı”nın gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Image

ULUSLARARASI YATIRIM KONFERANSI
Duyurular


15 Ekim 2014 Çarşamba
Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan yazıda, 27-28 Ekim 2014 tarihlerinde, İslamabad’da, Uluslararası Yatırım Konferansı düzenleneceği bildirilmektedir.
Image

RUSYA FEDARASYONU 13. DÖNEM KEK TOPLANTISI
Duyurular


15 Ekim 2014 Çarşamba
Türk-Rus Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 13. Dönem Toplantısı’nın 2014 yılı Kasım ayının 2. haftasında Rusya’da gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.
Image

TÜRKİYE- ÇEK KARMA EKONOMİK KOMİSYONU (KEK) 6. DÖNEM
Duyurular


12 Ekim 2014 Pazar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda, eş başkanlığı Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan tarafından yürütülen Türk – Çek Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. Dönem Toplantısının 31 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.
Image

ÇİMKENT ULUSLARARASI YATIRIM FORUMU
Duyurular


11 Ekim 2014 Cumartesi
Image

Makedonya Cumhurbaşkanının Talebi
Duyurular


10 Ekim 2014 Cuma
Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan yazıda, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’un 8 Ekim 2014 tarihinde Makedonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret marjında görüştüğü Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’un, Valandova şehrinde halihazırda önemli miktarda nar üretimi gerçekleştirdiklerini, bu üretimi daha da artırmak için Türk iş adamlarının bölgeye yatırım yapmalarını arzu ettiklerini ifade ettiği belirtilmektedir.
Image

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve beraberindeki heyet odamıza ziyarette bulundu.
Duyurular


10 Ekim 2014 Cuma
09 Ekim 2014 tarihinde Karesi Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz ve beraberindeki heyet odamıza ziyarette bulundu.
Image

CEZAYİR “İnşaat Sektörünün Sanayileşmesi” Semineri Bilgi Notu
Duyurular


9 Ekim 2014 Perşembe
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Cezayir Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıya atfen, Cezayir Başbakanı Abdelmalek Sellal’ın seminerin açılış töreninde yapmış olduğu açılış konuşmasının özeti verilmektedir.
Image

OTC 2015 SEKTÖREL TİCARET HEYETİ ÖN BAŞVURUSU HK.
Duyurular


8 Ekim 2014 Çarşamba
04-07 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan “OTC 2015 Houston Offshore Teknology Conference” Fuarı ile eş zamanlı olarak Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonunda Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizasyonunda 03-07 Mayıs 2015 tarihleri arasında Houston/Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik Sektörel Ticaret Heyeti organize edilmesi planlanmaktadır.
Image

TÜRKİYE SLOVAKYA (KEK) TOPLANTISI
Duyurular


4 Ekim 2014 Cumartesi
Türkiye-Slovakya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 3.Dönem Toplantısının Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ eşbaşkanlığında 19-20 Kasım 2014 tarihinde Bratislava’da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.
Image

MANİSA TSO KONGRE SALONU YAPIM İŞİ HK.
Duyurular


4 Ekim 2014 Cumartesi
Manisa TSO’ ndan odamıza gönderilen yazıda ; Zafer Kalkınma Ajansı Mali Desteği ile Bülent Koşmaz hizmet Binası içerisinde 300 koltuklu Kongre Salonu inşasına başlanacağı, yapım işinin açık ihale usulü gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
Image

BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI İŞLEM TERMİNALLERİ
Duyurular


3 Ekim 2014 Cuma
Image

Türk-Macar Karma Ekonomik Komisyon (KEK) III. Dönem Toplantısı
Duyurular


2 Ekim 2014 Perşembe
TOBB tarafından Odamıza iletilen yazıda Türk-Macar Karma Ekonomik Komisyon (KEK) III. Dönem Toplantısının Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve Macar Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto eş başkanlıklarında 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.
Image

T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun Bilgilendirme Duyurusu Hakkında
Duyurular


1 Ekim 2014 Çarşamba
T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yazısına atfen TOBB’dan aldığımız yazıda;

Son günlerde bazı kişilerin sahte belgeler düzenlemek suretiyle İş Müfettişi ünvanını kullandıkları ve işyerlerine giderek teftiş yapacaklarını beyan ederek menfaat sağlamaya çalıştıkları ve iş mevzuatı ile ilgili kitap, dergi ve benzeri nitelikteki yayınlar ile toplantı, yemek, seminer organizasyonu davetiyeleri sattıkları yönünde duyumlar alındığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı kamuoyu huzurunda rencide eden bu tür olaylar dolayısıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı doğduğu ifade edilmiştir.
Image

Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar(BALO) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Yetkilileri Üyelerimize Bilgi Verdi
Duyurular


1 Ekim 2014 Çarşamba
30 Eylül 2014 Salı günü, 17:00 da, Oda binamızda, üyelerimize yönelik Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.