Duyurular Eylül 2014

Image

İhracatta Kullanılan Ahşap Ambalaj Malzemeleri Hakkında
Duyurular


29 Eylül 2014 Pazartesi
İlgi: TOBB’nin 25/09/2014 tarihli ve 18330 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda; ihraç edilen ürün beraberinde kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri hakkında 2014 yılının ilk 8 ayına ait 51 adet bildirim alındığı, alınan bu bildirimlerde söz konusu ahşap ambalaj malzemelerinin ISPM15 (Uluslararası Bitki Sağlığı Önlemleri- Ahşap Ambalaj Materyali) standartlarına uygun olmadığının bildirildiği belirtilmektedir.
Image

“8th International Women’s SME Expo Bangladesh 2014” Fuarı
Duyurular


27 Eylül 2014 Cumartesi
İlgi: TOBB’nin 25/09/2014 tarihli ve 18231 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda; Bangladeş’in Ankara Büyükelçiliğinden alınan notaya atfen, Chittagong Kadın Sanayi ve Ticaret Odası (Chittagong Women Chamber of Commerce and Industry, CWCII) tarafından, Bangladeş İhracat Teşvik Bürosu (EPB), Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FBCII), Jüt Çeşitlendirme ve Tanıtım Merkezi ile Bangladeş Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kuruluşu’nun (SME) katkılarıyla, Bangladeş’in Chittagong bölgesinde, 1-30 Ekim 2014tarihleri arasında “8th International Women’s SME Expo Bangladesh 2014” isimli fuarın düzenleneceği bildirilmektedir.
Image

Kargo Yönetmelik Değişikliği
Duyurular


25 Eylül 2014 Perşembe
Image

Türk İnşaat Sektörü ve Kamu İhalelerinde Uluslararası Rekabet Anketi
Duyurular


24 Eylül 2014 Çarşamba
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’den Odamıza gönderilen yazıda;

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çoklu anlaşmalarından Kamu Alımları Anlaşması’na (KAA) taraf olması durumunda, Türk firmalarının yurtdışı piyasalarda üstleneceği teknik müşavirlik, mimarlık ve müteahhitlik projelerine beklenen ekonomik etkisi ile malzemeleri ihracatına beklenen etkisi hakkındaki değerlendirmelerin TOBB tarafından Ekonomi Bakanlığı’ndan talep edildiği belirtilmektedir.
Image

e Cezayir -Kuzey Afrika Petrol ve Doğalgaz Zirvesi 7-9 Aralık 2014
Duyurular


23 Eylül 2014 Salı
Ekonomi Bakanlığı dan alınan yazıda, Cezayir Devlet Enerji Firması Sonatrach’ın desteği ile 7-9 Aralık 2014 tarihleri arasında 9.’su Cezayir’de gerçekleştirilecek Kuzey Afrika Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’ne sektördeki Türk firmalanmn da davet edilmesinin talep edildiği bildirilmektedir.
Image

Eritre İşadamları Heyeti
Duyurular


23 Eylül 2014 Salı
Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve THY işbirliği ile 4-7 Kasım 2014 tarihleri arasında Eritre’ye yönelik işadamı heyeti düzenlenecek olup, başkent Asmara şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda, iş gezilerinin yanısıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
Image

Sanayi Sicil Belgesi hk.
Duyurular


22 Eylül 2014 Pazartesi
Image

İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun hakkında duyuru
Duyurular


21 Eylül 2014 Pazar
Kamuoyunda Torba Kanun olarak anılan 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” 11.09.2014 tarihli ve 29116 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.?
Image

ABD-BOSTON İŞADAMLARI HEYETİ
Duyurular


21 Eylül 2014 Pazar
Türk Hava Yolları, ABD’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Boston’a yeni hat açmış ve uçuşlara başlamıştır. Bu vesile ile azami 30 iş adamımız ile birlikte 11 – 14 Kasım 2014 tarihleri arasında Boston’a yönelik iş adamları heyeti gerçekleştirilecektir. İş adamları heyetine; Su Ürünleri, Savunma Sanayii ve Havacılık ve Tıbbi Cihaz sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmaların katılımlarında fayda görülmekle birlikte diğer sektörlerden de başvurular alınabilecek ve kabul edilecektir.
Image

Ulaştırma Projeleri – Sırbistan
Duyurular


20 Eylül 2014 Cumartesi
TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, Belgrad Büyükelçiliğimizden alınan bilgiye istinaden, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç tarafından gündeme getirilen ulaştırma projelerine ilişkin Sırbistan basınında yer alan bilgiler sunulmaktadır.
Image

Türk İnşaat Sektörü ve Kamu İhalelerinde Uluslar arası Rekabet Anketi
Duyurular


20 Eylül 2014 Cumartesi
TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, ülkemizin, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çoklu anlaşmalarından Kamu Alımları Anlaşması’na (KAA) taraf olması durumunda, Türk firmalarının yurtdışı piyasalarda üstleneceği teknik müşavirlik, mimarlık ve müteahhitlik projelerine beklenen ekonomik etkisi ile yapı malzemeleri ihracatına beklenen etkisi hakkındaki değerlendirmeleriniz talep edilmişti.
Image

Özbekistan Sanayi Fuarı
Duyurular


19 Eylül 2014 Cuma
TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, Uluslararası Sanayi ve İşbirliği Fuarı’nın, 28 Ekim-I Kasım 2014 tarihleri arasında, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Image

2014 AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması
Duyurular


18 Eylül 2014 Perşembe
AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen 2014 AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması, amatör ve profesyonel film yapımcılarını insan hakları temasında, tercihen yarışmanın ana teması olan “İnsan Onuru ve İfade Özgürlüğü” konulu orijinal kısa filmleriyle bu yarışmaya katılmaya davet ediyor.
Image

BAU 2015 YAPI VE İNŞAAT FUARI
Duyurular


16 Eylül 2014 Salı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gelen yazıda, Almanya’nın Münih şehrinde, 19-24 Ocak 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Bau 2015 Yapı ve İnşaat Fuarı Türkiye Milli Katılım organizasyonunun İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Yazıda devamla, Avrupa’nın en prestijli Yapı ve İnşaat Fuarı Bau 2015’in her yıl ortalama 2000 firmayı ağırladığı, 230.000’e yakın profesyonel ziyaretçi sayısı olduğu belirtilmekte olup, İstanbul Ticaret Odası tarafından, doğal taş, yapay taş, dış mekan düzenlemesi, seramik, iç mekan malzemeleri ve ürünleri konularında lider firmaların yer aldığı A4 salonunda fuara katılım gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.
Image

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi
Duyurular


14 Eylül 2014 Pazar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 12.09.2014 tarih ve 17406 sayılı yazısında; 10.08.2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 28021 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında adi ortaklıklara Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi verilmemesi konusunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uygulamasının yeniden gözden geçirilmesi ve yeknesak bir uygulamaya geçilmesi için Birliğin girişimleri neticesinde, konunun anılan Bakanlık tarafından yeniden değerlendirilmesinin sağlandığı bildirilmiştir.
Image

DİHAA 2014 TÜRKİYE ÜLKE BAZLI DESTEK PROGRAMI
Duyurular


12 Eylül 2014 Cuma
Teklif çağrısı için yerel yayın
Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı (DİHAA) Türkiye
Ülke Bazlı Destek Programı EuropeAid/136297/DD/ACT/TR
Image

KOBİLERİN GZTF ANALİZİ
Duyurular


10 Eylül 2014 Çarşamba
Sayın Üyemiz,
KOSGEB Erzincan Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nden Odamıza iletilen yazıda;
Image

MADEN TÜRKİYE 2014 FUARI
Duyurular


10 Eylül 2014 Çarşamba
TÜYAP Fuarcılık A.Ş. tarafından Yurt Madenciliğini geliştirme Vakfı işbirliği ile hazırlanan MADEN TÜRKİYE 2014 6.Uluslararası Madencilik, Maden, Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri Fuarı 27 Kasım 2014 Perşembe günü saat 11:30' da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece -İstanbul’da açılacaktır.
Image

ATIK ANALİZLERİ
Duyurular


8 Eylül 2014 Pazartesi
İlgi: TOBB’nin 05.08.2014 tarih ve 17035 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen; 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanun uyarınca çıkarılan atık yönetimi mevzuatı çerçevesinde ülkemizde atıkların tamamlanması, toplanması, geçici depolanması, taşınması, ara depolanması, ön işlemi, geri kazanım ve bertarafı gibi atık yönetimi faaliyetlerinin gerçekleştirildiği hatırlatılmaktadır.
Image

TÜRKİYE 100 PROGRAMI
Duyurular


6 Eylül 2014 Cumartesi
TOBB öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek, söz konusu şirketlerin görünürlüklerini arttırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla, “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi – Türkiye 100” projesi yürütülmektedir.
Image

KOBİ KAMPÜS
Duyurular


5 Eylül 2014 Cuma
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nca (KOSGEB), KOBİ’lerin internet üzerinden çeşitli konularda verilecek eğitimlerden yararlanması amacıyla “KOBİ Kampüs” adı altında yeni bir program başlatıldığı bildirilmiştir.
Image

EXİMBANK REESKONT TL KREDİLERİNDE FAİZE İLİŞKİN DÜZENLEMELER
Duyurular


3 Eylül 2014 Çarşamba
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’dan aldığımız yazıda, Türk Eximbank’tan alınan örneği ekli duyuruda, İhracat Reeskont Kredisi kapsamında 11 milyar dolar tutarında tahsis edilen reeskont kredisi limiti imkanı ile faiz indirimine ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Image

MADEN ATIKLARI YÖNETMELİĞİ TASLAĞI HAKKINDA GÖRÜŞ
Duyurular


3 Eylül 2014 Çarşamba
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üyelik sürecinde bulunduğumuz Avrupa Birliği’nin maden atıkları yönetiminin genel esaslarını belirlediği 2006/21/EC sayılı Maden Atıkları Direktifi doğrultusunda, taraflarınca yapılan uyum çalışmaları neticesinde “Maden Atıkları Yönetmeliği Taslağı”nı hazırladıklarını ifade etmiştir.
Image

4. BAYKONIR YATIRIM FORUMU
Duyurular


2 Eylül 2014 Salı
Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen ilgide kayıtlı yazıda, 4. Baykonır Yatırım Forumu’nun, Kızılorda Valiliği tarafından, 29-30 Ekim 2014 tarihlerinde, Kızılorda Eyaleti’nin Baykonır şehrinde gerçekleştirileceği bildirilmektedir.