T.G.K. GIDA ETİKETLEME VE TÜKETİCİLERİ BİLGİLENDİRME YÖNETMELİĞİ HAKKINDA

Resmi Gazete'de 26/01/2017 tarih ve 29960 sayılı olarak yayımlanam T.G.K Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hükümleri 2 yıllık geçiş sürecinin ardından, 01/01/2020 tarihinde yürürlüğe girecektir. Yönetmeliğin temel amacı tüketicileri doğru bilgilendirmektir. Bu kapsamda hazır ambalajlı gıda üreten işletmelerde enerji, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz miktarlarını gösterir "Beslenme Bildirimi", hazır yemek üreten toplu tüketim işletmelerinde ise gıdanın adı, gıdanın bileşimi, varsa domuz eti ve alkol miktarı ve alerjen bildirimini gösterir ''Beslenme Beyanı" bildirimi zorunlu olacaktır. Bununla birlikte yeni yönetmelikle birlikte gıda etiketleri üzerine yazılabilen % 100 Doğal, Saf, Geleneksel, Katkısız, Hakiki, Ev yapımı, Süper, Premium, Günlük, Ekstra vb. tabirlerin kullanımına çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar getirilmiştir. 

Gıda üretim ve satış yerleri ile toplu tüketim yerleri dahil tüm gıda işletmecileri mevzuata uyum sağlamak zorundadır. 

Bu kapsamda 01/01/2020 yılından itibaren İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri yapılacak resmi kontrollerde mağduriyet yaşanmaması açısından, yürürlüğe girecek yeni hususlar başta olmak üzere T.G.K. Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hakkında 05/12/2019 tarihinde saat 14:30'da,  Balıkesir Sanayi Odamız Toplantı Salonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  bilgilendirme eğitimi düzenlenecektir. 

Eğitime tüm gıda üreticileri, gıda ihracat ve ithalatı yapan firmalar, lokanta vb. toplu tüketim işletmecileri, catering firmaları, gıda sektöründe yeniden ambalajlama faaliyetinde bulunan işletmeler ve tüketici derneklerinin katılımı önem arz etmektedir. 

Bu kapsamda gıda mevzuatı hakkında bilgi sahibi olmak, etiketler için zorunlu bilgileri ve beyanları daha iyi kavrayabilmek, değişen yönetmeliğe göre yeni etiketleri tasarlayabilmek ve resmi denetimlerde sorun yaşamamak için eğitime katılmak gerekmektedir. 

Ayrıca resmi denetimler esnasında, 31/12/2019 tarihine kadar üretilip piyasaya arz edilmiş hazır ambalajlı gıdalar raf ömrünü tamamlayıncaya kadar eski yönetmelik çerçevesinde, 01/01/2020 tarihinden itibaren paketlenerek piyasaya arz edilmiş ürünler ise yeni yönetmelik çerçevesinde değerlendirilecektir. 

Yapılacak eğitimle bahsedilen konular ile alakalı görsel örnekler üzerinden detaylı bilgilendirme yapılacak, varsa üreticiler tarafından sorulacak sorular cevaplandırılacaktır.