Kongo Cumhuriyeti (Brazavil) Tavukçuluk, Yem Fabrikaları, Tarım Alanlarında Yatırım

Ekonomi Bakanlığından iletilen yazıda, Kongo Cumhuriyetinin ülkemizle tavukçuluk, yem fabrikası ve tarım yatırımları alanlarında işbirliği yapma arzusunda olduğu bildirilmektedir. Bu yatırımların yüzde yüz Türk yatırımı olabileceği gibi Türk-Kongo ortak yatırımı olarak da düşünülebileceği, bu durumda ortak yatırımlara Afrika Kalkınma Bankası veya Orta Afrika Kalkınma Bankasından kredi bulma imkanının olduğu belirtilmektedir.

Kongo Cumhuriyeti’nde 10 milyon hektarlık kullanılmayan tarıma elverişli sulak arazi bulunduğu ve Türk yatırımcılarına bu arazilerin tahsis edilebileceği bildirilmiştir. Söz konusu yatırım olanaklarını yerinde incelemek üzere Ekonomi Bakanlığı ve Kongo Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda bir heyet ziyaretinin gerçekleştirilmesi mümkün olabilecektir.

İlgilenen üyelerimizin konuyla ilgili görüşlerini 11 Mart 2015 tarihine kadar T.C. Ekonomi Bakanlığına (ydyatirim@ekonomi.gov.tr) iletmeleri rica olunur. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla,