DEİK Gündem Buluşmaları Sanayi Odamızda Gerçekleşti

Balıkesir Sanayi Odası ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından ‘DEİK Gündem Buluşmaları' gerçekleştirildi.

Image

Sanayi Odamızca düzenlenen ve DEİK'in sanayici ve ihracatçılara kurumu tanıtma amacını taşıyan etkinlikte, DEİK ile ilgili bilgi verilirken, Türkiye ekonomisindeki güncel gelişmelerle ilgili sunum da gerçekleştirildi. Toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu,Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, İlçe Oda Başkanları, DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı ile birlikte sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, dış ülkelerle ihracat yapmak isteyenlere her zaman yol göstermeye hazır olduklarını bildirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu, ”Yeni pazarlar araştırmada yeni ürünler geliştirme noktasında dış ticaretimizi geliştirmek için yapılabilecek hamlelerimizi birlikte konuşmak istiyoruz. Bu konuda sizlerin çabalarına bizlerde yol arkadaşı olmak durumundayız. Geldiğimiz bu noktada bizim yerel sanayimiz bir kabuğun içerisine sıkışmış ve bulunduğu ortama razı olur konumda. Tabi burada ekonomik şartlarda önemli durumda ama bu ekonomik şartlarında böyle gideceğini sürekli olacağını düşünmüyoruz. Bir an önce bizim ihracatla dış pazarlarla ilgili çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekiyor diye düşünüyoruz. Bu noktada da lütfen bizleri çalıştırın, bizlerden bir şeyler isteyin bizlerde sizlere yardımcı olmaya çalışalım” diye konuştu.

DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı da kurum hakkında bilgilendirmelerde bulundu.Rona Yırcalı, “Toplantımızın amacı DEİK'i büyükşehirlerimizin dışındaki ekonomik hayatın temsilcilerine anlatabilmektir. Anadolu'ya açıldığımız bu projenin ilk ayağını da Balıkesir'de yapmış bulunuyoruz. Ben sizlerden gelen birisi, sizlerin de bir parçası olarak DEİK'in ne şekilde hizmet ettiğini anlatabilmek için birkaç söz söylemek istiyorum. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu 1986 yılında; yani 32 yıl önce Rahmetli Turgut Özal'ın talimatıyla kurulmuş bir kuruluştur. 32 yıllık bir gelişmeden sonra 2014 yılında bugünkü hükümetimizin öngörüsü üzerine bu kuruluşun statüsünde bir değişiklik yapıldı.Kurulun 101 tane kuruluşu var. Yani 101 kuruluş bu kurulun kurucuları arasında yer alıyor. Yani gerek dernek olsun, gerek borsa, oda, resmi kuruluşlar olsun dış ekonomik ilişkilerle ilgili aklınıza gelen ne kadar kurum varsa hemen hemen hepsi kurucu olarak bu kuruluşa katılmışlar. Bugün 130 ülkeyle iş konseyi vardır. Zaten ana oluşumu iş konseyleri. 138 tane iş konseyimiz, 5 tane sektör konseyimiz ve iki tane de özel konsey olmak üzere 145 kuruluşla bu işlerini yürütmektedir'' diye konuştu.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da Türkiye'nin büyük hedeflerine ulaşabilmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu belirterek, “Böyle anlamlı, Türk ve Balıkesir ekonomisine katkı sağlayacak böyle bir organizasyonda sizlerle beraber olmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.Balıkesir için birlik ve beraberlik içerisinde; Valilik, Büyükşehir Belediyesi, diğer belediyeleriyle, tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarıyla gerçekten gıpta edilecek güzel bir birliktelik içerisindeyiz.  Balıkesir'in bu güzel birlikteliğinin Balıkesir için güzel sonuçlar doğuracağını tüm kalbimle inanıyorum” ifadelerini kullandı.