Ege İhracat Buluşmaları Toplantısı Gerçekleştirildi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve beraberindeki heyet, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Nazmi Yarış’ın ev sahipliğinde ilk ziyaretini Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’a yaptı. Ziyarette Balıkesir ile Ege İhracatçı Birlikleri arasında olası iş birlikleri görüşüldü.

EİB heyetinin, Balıkesir’de ikinci durağı Almanya ve Hollanda’da çalışan 3 bin 500 gurbetçinin 1968 yılında güçlerini birleştirerek kurdukları, EİB üyeleri arasında 2022 yılında Balıkesir ihracat şampiyonu olan İşbir Holding’e ait fabrikalar oldu.

İşbir Holding İcra Kurulu Başkanı Metin Gültepe ve İşbir Sentetik Genel Müdür Vekili Gürsel Ötegengil’in evsahipliği yaptığı ziyarette, İşbir Holding’e ait 2 fabrika ve ARGE Merkezi ziyaret edildi.

EİB heyeti, Balıkesir programı kapsamında; Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula ve Balıkesir Genç İşinsanları Derneği (BAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Bilcanlı’yı da ziyaret etti.

Balıkesir Sanayi Odası’nda düzenlenen “Ege İhracat Buluşmaları-Balıkesir” buluşmasında konuşan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir’in Ege Bölgesi yanında Marmara’ya da göz kırpan konumuyla diğer birliklerle de iş birliğini sürdürdüğünü ancak büyük oranda ihracat faaliyetlerini İzmir üzerinden gerçekleştiren bir il konumunda olduğunun altını çizdi.  

Balıkesir’i iki coğrafi bölgemize yayılan toprakları, iki denizimize olan kıyıları ve coğrafi işaret aldığı ya da alma çabaları süren onlarca ürünüyle mükemmel bir turizm ve gastronomi destinasyonu olarak tanımlayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Balıkesir, binlerce yıllık tarihiyle tarih, kültür ve sanat merkezi. Gıda ürünlerinde; tam 34 farklı lezzetini coğrafi işaretle taçlandırma çabası içinde. Bazı lezzetler için coğrafi işaret alınmış, diğerlerinde de çabalar sürüyor. Özetle Balıkesir için Edremit zeytininden Ayvalık papalinasına, Susurluk ayranından Gönen pirincine, Ayvalık zeytinyağından Balıkesir kaymaklısına 10’larca lezzetle “Türkiye’yi Doyuran İl” diye konuştu.

Balıkesir’in 2021 yılında 794 milyon dolar olan ihracatını yüzde 18’lik artışla, 934 milyon dolara taşıdığını aktaran Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü; “Balıkesir’in ithalatı ise; 613 milyon dolarda kaldı. Balıkesir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 152’ye ulaştı. Balıkesirli ihracatçılarımıza uygun bir zemin sunabildiğimiz takdirde, Cumhuriyetimiz 100. Yıldönümünde ihracatta 1 milyar dolar barajını aşacaklarına tüm kalbimle inanıyorum.”

2022 yılında Balıkesir’in ihracatına 494 firmanın katkı sağladığı bilgisini veren Eskinazi, Balıkesir’in, 2022 yılında 88 yeni ihracatçı firma kazandığını, bu firmaların Balıkesir’in ihracatından 11 milyon dolarlık ihracatından pay aldığını aktardı.

Balıkesir’in en çok ihracat gerçekleştirdiği üç ülkenin Irak ABD ve Almanya olduğunu paylaşan  Başkanımız Nazmi Yarış, Balıkesir’den en çok ihracat yapan sektörlerin ise; su ürünleri ve hayvansal mamüller, elektrik ve elektronik, otomotiv endüstrisi sektörleri olduğunu kaydetti. Konuşmasının devamında;

Balıkesir sanayisini oluşturan firmaların yüzde 35’e yakınının tarıma dayalı firmalardan oluştuğu bilgisini veren Yarış, “Ödül alacak 5 firmaya baktığımızda sektörel olarak sentetik çuval, sert metal uç imalatı, ağaç kaplama, mermer ve zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan firmalarda oluşmaktadır. Bu da ilimizin ihracat yönünden çeşitliliğini göstermektedir” dedi.  

“2022 yılını ihracatçı firmalar olarak değerlendirdiğimizde yaşadığımız sıkıntılardan size kısaca bahsetmek istiyorum” diyen Yarış, sözlerini şöyle tamamladı; “Yüksek enflasyon ve finansmana erişimde yaşanılan sıkıntıların yanı sıra; elektrik, doğalgaz, işçilik maliyetlerimizde de büyük bir artış gerçekleşti. Bu artışı ürün maliyetimize yansıtamadığımız gibi rekabetçi olmayan kur sebebiyle ihracatçı firmalarımız sıkıntı yaşamaya başladılar. Özellikle tekstil sektöründe üretim yapan firmalar mağduriyet yaşadıklarını her platformda dile getirdiler. Bildiğiniz üzere ihracatımızın büyük bir çoğunluğu Euro bölgesine gerçekleştirmekteyiz. Geçtiğimiz aylarda paritenin eşitlenmesi bizleri daha fazla sıkıntıya sokmaktaydı. Ancak aralık ayı ile beraber yaklaşık 1,07 seviyesine gelen parite, ihracatçılarımıza bir nebze nefes alma imkânı sağlamış bulunmaktadır. Yine 2022 yılında ihracat bedellerinin yüzde 40 oranında bozdurulma zorunluluğu, özellikle ithal girdisi olan ve döviz borcu olan firmalar için büyük sıkıntılar yaratmış bulunmaktadır. Ayrıca 2022 yılında başlayan ve hali hazırda devam Rusya-Ukrayna savaşı, küresel piyasalarda endişe yaratmaya devam etmektedir. 2023 Yılının ilk çeyreğinde yapılacak EYT düzenlemesi ve asgari ücrette yapılan artış ile seçim ekonomisinin yansımaları, fiyatları tekrar yukarı çekme ihtimalini bulundurmaktadır. Piyasalarda güvenin yeniden sağlanması için enflasyon cari açık ve büyüme dengesinin kurulması, faiz ve kur enstrümanlarının etkin şekilde yönetildiği politikalara ihtiyaç vardır.”

Başkanımız Nazmi Yarış konuşmasını, ödül alan firmaları tebrik ederek, programa katılan tüm misaflerimize teşekkürlerini ileterek tamamlamıştır.

“Balıkesir İhracatının Yıldızları Ödül Töreni”nde EİB üyeleri arasında birinci olan İşbir Sentetik’in ödülünü İşbir Holding CEO’su Metin Gültepe’ye Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve EİB Koordinatör Başkan Yardımcıları Yalçın Ertan ve Hayrettin Uçak takdim etti.

EİB üyeleri arasında Balıkesir’den en çok ihracat yapan ikinci firma olan Simtek İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’nin ödülünü Genel Müdürü Nebahat Balta, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ikilisinin elinden aldı.

Balıkesir’de EİB üyeleri arasında ihracat üçüncüsü olan Milano Ağaç Kaplama Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Barış Sağlam’a Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi verdiler.

D-Stil Mermer Dış Ticaret İç Mimarlık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. EİB üyeleri arasında Balıkesir’den en çok ihracat yapan 4. Firma oldu. Firmanın ödülünü EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin’in elinden almak için Genel Müdür Dilek Akbarpour Karaoğlan ödül törenine katıldı.

Balıkesir ihracat şampiyonlarında beşinci basamağın sahibi Kozaklı Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi oldu. Firmanın Satış-Pazarlama Müdürü Sayın Halil Can’a ödülünü Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ikilisi takdim etti.

Ekonomi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan’ın moderatörlük yaptığı panelde, Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatör Vahap Munyar ve Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, Türkiye ve dünya ekonomisindeki güncel gelişmelerle ilgili görüşlerini Balıkesir iş insanlarıyla paylaştılar.