Odamız ile Mersin TSO arasında Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi İşbirliği protokolü imzalandı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Balıkesir Sanayi Odası,Balıkesir Ticaret Odası, Bandırma, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye Ticaret Odaları arasında Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi Hizmetleri ve MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokole, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı da imza attı.

Balıkesir Sanayi Odamız Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ile Bandırma, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ticaret odalarının başkanları, bir dizi ziyaret, inceleme ve işbirliği protokolü imza törenine katılmak üzere Mersin’e inceleme ziyaretinde bulundular. İki gün boyunca Mersin’de incelemeler ve bilgi paylaşımında bulunan Balıkesir Heyeti, 12 Nisan 2019 Cuma günü, MTSO’da Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi (TBİM) Hizmetleri ve MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri İşbirliği Protokolünü imzaladı. MTSO Yönetim Kurulu Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Balıkesir heyeti, ÇKA Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ile MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İmza töreni öncesinde konuşan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Eğinlioğlu, Balıkesir’den farklı bir coğrafyaya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. MTSO ile yapacakları protokolün Türkiye ve kendi bölgeleri için anlam taşıdığını dile getiren Eğinlioğlu, “Yapacağımız protokolün ülkemiz ve bölgesel kalkınma açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra da ilişkilerimizin soğutmadan devamını sağlayabilecek faaliyetlerde birlikte olmak istiyoruz” diye konuştu.

MTSO Başkanı Kızıltan ise, firmaların hiper rekabet ortamında ticari stratejiler geliştirmelerine, sürdürülebilir karlılıklarını sağlamalarına ve uluslararası alanda rekabet edebilirliklerine destek olmak amacıyla 2017 yılında kurulan MTSO Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi’nin önemine değindi. TBİM projesine ÇKA desteğiyle başladıklarını belirten Kızıltan, “Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezimiz yeni nesil ticari bilgi üretiyor. İhracatçıların ve ithalatçıların çok faydalanacağı bir sistem. Bizim yöremizdeki ihracatçılardan faydalanan çok sayıda kişi var. Size de çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun” dedi.Türk iş aleminin, özverili, fedakar çalışmalarıyla ülkeyi ayakta tuttuğunu da vurgulayan Kızıltan, TBİM gibi projelerin özel sektörün daha da güçlenmesine katkı koyacağını söyledi.

Konuşmaların ardından MTSO Projeler Müdürü Fevzi Filik, Balıkesir Heyetine TBİm Projesi ve protokol çerçevesinde verilecek destekleri anlatırken, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek de Mersin ile ilgili bilgiler verdi.Daha sonra oda başkanları işbirliğini protokolünü imzaladı. 


Haberler, basın duyuruları ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun. E-bülten listemize kaydolun.