OKUL-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki mesleki ve teknik okulların sektör ile işbirliğini güçlendirmek, sahada ihtiyaç duyulan nitelikli ve vasıflı eleman ihtiyacını istişare etmek amacıyla 18.12.2019 tarihinde Balıkesir Sanayi Odamızda, Okul-Sektör İşbirliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın konuşmalarıyla başladı.

Image

Toplantıda özel sektörün bilgi ve birikimlerini meslek liselerine aktarmalarıyla ilgili yapılacak çalışmalar, iş başında yetişme eğitimleri, donatım desteği gibi konular ele alındı. Programda"Mesleki Eğitim" tanıtım filmi izlendi.

Balıkesir İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kılıç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Balıkesir Merkez Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ahmet Sakbaş, Meslek Liselerini temsilen öğrenciler konuşmacı olarak katıldılar. 

 Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu yaptığı konuşmasında;

“Göreve geldiğimiz günden bu yana mesleki eğitimin her aşamasında katkı sağlamak için Odamızca yoğun çaba sarf etmekteyiz. Son iki yılda oda olarak ilimizdeki meslek liselerin laboratuvar ve alt yapılarını geliştirmek için ildeki paydaşlarımız Ticaret Odamız, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olarak yaklaşık 650.000 TL civarında bir kaynak ayırarak meslek liselerimizin alt yapılarının geliştirilmesi için katkı sağladık. Yine Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzün çabaları Güney Marmara Kalkınma Ajansından alınan güdümlü proje ile Balıkesir 1.Organize Sanayi Bölgesi içerisine mesleki eğitim merkezi kurulması için büyük yol kat ettik.

2020 yılı Mart ayı içerisinde 7.250.000TL tutarındaki son teknoloji laboratuvar ekipmanları, mesleki eğitim merkezine kazandırmış olacağız. Yine Balıkesir Meslek Yüksek Okulu ile buna benzer bir platformda Rektörümüz, Oda Başkanları, Üniversite Hocaları ve öğrencilerimiz ile bir araya geldik. Onların soru ve ihtiyaçlarını yerinde dinledik.

Mesleki eğitimin diğer bir aşaması olan Üniversite-Sanayi işbirliği için Odamız yoğun gayret göstermektedir. Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ile geçtiğimiz aylarda lisansüstü ve doktora öğrenimleri için bir protokol imzaladık. 

İnsan kaynaklarına verdiğimiz önemi sadece mesleki eğitim ile sınırlamadık. 7 Kasım tarihinde Balıkesir İnsan Kaynakları Platformunun düzenlemiş olduğu 1.İnsan Kaynakları Zirvesine ev sahipliği yaptık.” açıklamalarında bulunmuştur.

Konuşmacılar başarı hikâyelerinin yanı sıra mesleki eğitimde yaşanan sıkıntılar, imalat ve hizmet sektörünün nitelikli eleman ihtiyacı hakkındaki görüşlerini paylaştılar. Yapılan bu çalışmaların etkinliğini arttırmak amacıyla ilimizde bulunan meslek liseleri ile sektör temsilcileri Okul-Sektör İşbirliği Protokolüne imza attılar. Sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu, özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve iş gücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesinin amaçlandığı protokol Vali Ersin Yazıcı, kurum temsilcileri, sanayici ve iş insanlarının (Eğinlioğlu Zincir Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş., Bekkiler Metal A.Ş., Yarış Kabin A.Ş., BEST, Sarıbekir Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş., Özerhisar Ayranı, Kalekim, Savaşlar Soğutma Sanayii, Ekosinerji Elektrik San. ve Tic. A.Ş., İl Sağlık Müdürlüğü, Argemsan Eğitim Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş., Arf Yemek A.Ş.,  FMD Mobilya, KZ Mekatronik San. ve Tic. Ltd. Şti., Merinos, Otacı Kurtsan Holding A.Ş., Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı, Senalpan A.Ş., Simtek,) imzasıyla gerçekleştirildi.


Haberler, basın duyuruları ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun. E-bülten listemize kaydolun.