Balıkesir Ticaret Odası öncülüğünde Odamızın da iştirakleriyle; Milli Şef Ömür Akkor'un Balıkesir'in eşsiz lezzetlerini kendi çizim ve fotoğrafları ile kaleme aldığı "Balıkesir Gastronomi Atlası"nın lansmanı İstanbul Beykoz Mihrabad Korusunda gerçekleşti.

Lansmanda, Hayat Dolu Balıkesir projesine büyük katkı veren Sayın Valimiz Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, Yönetim Kurulu Başkanımız Nazmi Yarış, Meclis Başkanımız Ergin Birgül, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Odası Meclis Başkanı Okan Telaşeli,Ticaret Borsası Başkanımız Ersin Erdoğmuş ve diğer paydaşlarımız yer aldı.

Milli Şef Ömür Akkor, mutlaka yenilmesi gereken Havran keşkeği, 200 yıllık helvacıları, lokumcuları ve höşmerimleri, birbirinden lezzetli kahvaltılıkları, Ege’nin tüm gastronomi hazinelerini barındıran eşsiz Balıkesir lezzetlerini sokak sokak gezerek meraklıları için bir kitapta topladı.

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula yaptığı konuşmada;

“Hayat Dolu Balıkesir projemiz ile İlimizin tanıtımına ve marka değerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Bu proje ile İlimizin Turizm, Sanayi, doğal kaynaklar ve ticari hayatına ilişkin yüksek potansiyelinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını amaçlıyoruz. Bu tanıtım ile birlikte İlimize yeni yatırımların gelmesi, turizm ve ticaretinin gelişmesi ile ekonomik büyümenin sağlanması en önemli hedefimiz.

Çalışmalarımız kapsamında, Şef Ömür Akkor’un büyük ses getiren Türkiye Gastronomi Atlası kitabından sonra ilk kez bir şehrin gastronomi haritasını çıkaracak olması ve bunun da Balıkesir olması ilimizin gastronomi değerlerinin ve güçlü potansiyelinin bir göstergesidir.

Balıkesir Ticaret Odası’nın sponsorluğunda yoğun bir hazırlık sonrasında gerçekleştirilen Balıkesir Gastronomi Atlas’ının da en az Türkiye Atlası kadar ses getireceğine ve İlimizin tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Özellikle Ramazan Bayramı öncesinde tüm seçkin kitabevlerinde satışa sunulacak olan kitap, birçok insanın tatil planlarının Balıkesir’e yönelmesini sağlayacaktır.

İlimizin zengin doğası, turizm alternatifleri ve gastronomisinin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağına inandığımız çalışmamızın hayırlı olmasını diliyor, bu alanda en doğru insanlardan biri olduğuna inandığımızı şefimiz Ömür Akkor’a gerek Balıkesir Gastronomi Atlası’nın hazırlanmasında gerekse Balıkesir’in tanıtımına verdiği büyük katkı nedeniyle teşekkür ediyorum." dedi.