SAVUNMA SANAYİİ BALIKESİR BULUŞMALARI

Image

Savunma Sanayi Balıkesir Buluşmaları değerlendirme toplantısını Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Valimiz, Milletvekillerimiz ve Sanayicilerimizin katılımıyla Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR; "Savunma Sanayi tek başına bir sanayi olmaktan öte toptan sanayi savunmasından etkilenen bir yapıdır. Teknoloji geliştirmek en önemli unsurlardan birisidir. Savunma sanayi dediğimizde teknolojinin üst katmanlarında yer alan faaliyetlerin olması, oradaki AR-GE faaliyetlerinin diğer sanayi alanlarına da öncülük yapacak şekilde yeniliklere yol açması, inovatif çalışmalar yapması beklenir, biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

 Sayın Demir, sözlerini şöyle tamamladı;

“Bugün Türkiye artık sahada da masada da ben varım derken sahada olmadan masada da olunamayacağını çok daha net görürken sahada ne kadar etkili olunacağının ana parametreleri bellidir. Kahraman Mehmetçiğimiz sahada yüreğini koyup canını ortaya koyup her zaman ki kahramanlığıyla sahada destanlar yazarken onları teknolojik imkanlarla desteklemek de bizlerin görevidir. Teknolojide ne kadar ilerideyseniz, silah gücünüz ne kadar fazla ise çeşitli savunma ürünlerinde üstünseniz, sahada da o kadar üstünsünüz. Bugün artık savaşlar elektronik ortamlarda, elektronik harpler, insansız sistemler, çeşitli uzaktan kumandalı araçlar, mühimmatlarla yapılırken geri kalma şansımız ve lüksümüz yok."

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu yaptığı konuşmada; " Bugün burada uzun soluklu yapılan görüşmelerin değerlendirmesini yapacağımız bir toplantıda beraber olacağız. Kasım 2019 tarihinde İşbir Elektrik Genel Müdürü Sayın Burhan Özgür’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın toplantısı ile başlayan ikili görüşmelerin akabinde bizlerin Ankara’da Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı ve Vakıf Şirketlerinin ziyareti ile devam etti.

Son olarak Vakıf şirketleri firmalarının teknik personellerinin dün ve bugün 40’a yakın firmamızla temasa geçerek Savunma Sanayii ile işbirliği yapabilmelerinin yöntemleri hakkında bilgi edindiler. Bizler Ankara’ya yapmış olduğumuz ziyarette Savunma Sanayi firmalarımızla gurur ve kıvanç duyduk. Gezdiğimiz firmalar Savunma Sanayimizin bir parçası olabilmek için firmalarımızın neler yapması gerektiğini bizlerle paylaştılar. Biz de üyelerimize bu konudaki farkındalık yaratma adına gerekli çabayı gösterdik." dedi.

 Toplantı diğer protokol konuşmalarının ardından katılımcı firmaların Savunma Sanayiine ilişkin görüş alışverişleri ile son buldu.