Sanayi Liderleri Programı

TOBB Sanayi Veri Tabanına kayıtlı 3.926 ürün için üretim kapasitesine göre ilk 3’e en fazla giren iller sıralamasında ilimiz 14.sırada

Image

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen program ile “Sanayinin Liderleri” açıklandı. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin özellikle son 20 yılda sanayide yakaladığı ivme ve ulaştığı seviyeye dikkat çekerek, TOBB olarak yatırımcılara yol göstermek, ellerindeki kaynakları en verimli şekilde kullanmalarına destek vermek istediklerini söyledi.

Sanayinin Liderleri Programı, TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90000 üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenmekte, yaklaşık 4000'den fazla ürün için üretim kapasitesine göre ilk 3 hesaplanmaktadır.  

Bu hesaplama sonucunda sektörel ve ulusal bazda birinci, ikinci ve üçüncü iller ile bir önceki yıla kıyasla üretim kapasitesi artan, azalan ve değişmeyen ürünler belirlenmektedir. 

TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı 3926 ürün için, üretim kapasitesine göre ilk 3’e en fazla giren iller sıralaması listesinde ilimiz 14.sırada yer almıştır. 

Türkiye’de 1.olduğumuz 73 üründe Sakarya ili ile 11.sırayı paylaşmaktayız.

TABLO İÇİN TIKLAYINIZ