Yönetim Kurulumuz, Basın Temsilcileri ile bir araya geldi

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu ,Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Nazmi Yarış, Ali Bilcanlı ,Niyazi Eğinlioğlu, Emre İnce ,Sinan Yırcalı, Mustafa Madak, Uğur Kula, TOBB Delegesi Ergin Birgül basın mensupları ile bir araya geldi.

Image

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Eğinlioğlu Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran il olmasına rağmen markalaşma konusunda sıkıntı yaşadığını ifade etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Balıkesir’in çekirdeğini bozmadan hangi sanayi dallarında faaliyete geçmek istediğini kendilerine sormasının çok sevindirici bir durum olduğunu söyleyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu, kamuoyu araştırması yaparak bu konuda çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi 3 bölümde genişleme alanında ilerliyor. Şu anda yapılan çalışmalarda birinci bölüm 40 tane talep var. Neredeyse bitiyor gibi ve daha parselasyonları yapılmadı. Dolayısıyla çok hızlı bir gelişme var. Belki diğer genişleme alanları da imara açılmadan, parselasyonu yapılmadan bitme noktasına gelecek. Bir sonraki OSB’nin çalışmalarını yapmak için düşüncelerimiz olacak.

Balıkesir Türkiye’yi doyuran il diyoruz. Ama öne çıkan bir markamız yok. Bu markayı oluşturabilecek hem teknik imkanlar hem turizm var, tarım var, hayvancılık var, zeytinyağı var, her şey var. Ama bir markamız olmamış. Biz bu marka konusunda da çok ciddi çalışmalar başlatmak üzereyiz. Balıkesirli olmaktan hepimiz iftihar edeceğiz.”

Yine TEKNOKENT ‘imizde de çalışmalarımız devam etmekte Rektörümüzden aldığım bilgiye göre TEKNOKENT e yoğun bir ilginin olduğunu ifade etmiştir.

“Dövizdeki iniş çıkışların yatırımcıyı tedirgin ettiğini ifade eden Eğinlioğlu, “Dövizdeki sık iniş çıkışlar bizi dövüyor ve yıpratıyor. İnanın kendi iş yerlerimizde bile yıllardır yaptığımız hesapları yarın kurun nereye gideceğini bilemediğimiz için yapamaz duruma geldik. Bu yatırımcıyı tedirgin ettiği kadar insanların mevcut işini yürütmekte bile sıkıntı yaşaması bayağı önemli.

Umarım önümüzdeki dönemde bunlar hallolur diye düşünüyorum ama yatırım yapmak için de bir finans kaynağına ihtiyacı var yatırımcının. Böyle bir ortamda yatırım yapmak Balıkesir için bir avantaj ama genel anlamda bütün Türkiye bu sıkıntıyı yaşıyor. İnşallah bu günleri de aşacağız. Kesinlikle ekonomik bir reform paketine ihtiyacımız var” dedi.